از پرکاربرد‌ترین ابزارهای برقراری نظم و امنیت در هر موقعیت و مکانی، دوربین‌های مدار بسته هستند که نیاز به حضور در محل برای نظارت یا استخدام تعداد زیادی از نگهبان در بخش‌های مختلف را از بین‌ می‌برند. این دوربین‌ها در انواع و مدل‌های مختلفی توسط برندهای با کیفیت تولید‌ می‌شوند اما باید در نظر گرفت که هر کدام از آن‌ها پس از گذشت بازه‌‌ای در معرض مشکلات و خرابی دوربین مدار بسته قرار دارند که باید برای عیب یابی دوربین مدار بسته و رفع آن‌ها اقدام کنید.

خرابی و مشکلات در دوربین مدار بسته چه کوچک و چه بزرگ تفاوتی‌ نمی‌کند؛ زیرا در هر صورت بر عملکرد درست تأثیرگذار است و احتمال وقوع خطراتی مثل سرقت را برای افراد سودجو با معلوم نبودن صورت یا پلاک خودرو و غیره، بدون عیب یابی دوربین‌های مدار بسته افزایش‌ می‌دهد. راهکارهای مختلفی برای عیب یابی دوربین مدار بسته مطرح‌ می‌شود که در این مطلب به چند مورد از روش عیب یابی و تعمیر دوربین مدار بسته اشاره‌ می‌کنیم.

علت خرابی دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته شما ممکن است بسیاری از مشکلات را تجربه کند و کار نظارت به راحتی دچار اختلال شود. مجموعه‌‌ای از رایج‌ترین مسائلی که احتمال وقوع آن در دوربین مدار بسته وجود دارد را برای عیب یابی دوربین مدار بسته در زیر معرفی کرده‌ایم:

 • رنگ‌های غیرواقعی در تصاویر

در برخی از تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته ممکن است انواع تم‌های رنگی غیر واقعی مثل قرمز، نارنجی و آبی و غیره را مشاهده کنید که کاربرد اصلی دوربین یعنی کار تشخیص را در بسیاری از موارد دشوار‌ می‌سازد. برای بررسی این حالت از تراز نور سفید برای متعادل‌تر کردن تصویر با حذف رنگ‌های غیرواقعی و غیرطبیعی کمک خواهیم گرفت. رفتن به تنظیمات و در نظر گرفتن گزینه تنظیمات مناسب فضای داخلی و بیرونی، تغییر در تنظیمات AWB دوربین مدار بسته از حالت اتومات به دستی برای تراز نور سفید و یا قرار دادن زاویه دید دوربین در جهت دیگر از ساطع شدن مستقیم نور شدید خورشید یا منبع‌های دیگر راه‌حل این مشکل خواهد بود.

 • تصاویر سیاه و سفید

سیاه و سفید شدن تصویر در دوربین مدار بسته‌ می‌تواند در زمان کم شدن نور محیط رخ دهد که یک مسئله کاملاً طبیعی است. اگر سیاه و سفید شدن را در زمان وجود نور کافی تجربه‌ می‌کنید باید مواردی مثل مطابقت شرایط و میزان نور محیط با تنظیمات دوربین، ورودی و خروجی ویدئوی دوربین، مسدود نبودن مسیر ورود نور به لنز دوربین مداربسته و آسیب فیزیکی را برای عیب یابی دوربین مدار بسته مورد بررسی قرار دهید.

 • خطوط افقی و لرزش تصاویر در فیلم ضبط شده توسط دوربین

در صورت بروز این مشکل امکان مشاهده تصویر و تشخیص وجود نداشته و احتمال اشکال از نور در محیط و اتصالات آن وجود دارد. تابیده شدن نور الکتریکی چند منبع به دوربین موجب تداخل در سنسورهایCCD و ایجاد خطوط افقی و لرزش تصویر‌ می‌شود. مورد دیگر مربوط به وجود مشکل در منبع تغذیه است که هر گونه خرابی، حسگر CCD را دچار تداخل‌ می‌کند. بررسی کابل‌کشی انجام شده و اطمینان از برخورد با زمین راهکاری دیگر بوده که باید به آن توجه داشت. خرید یک دوربین مداربسته مجهز به قابلیت WDR و یا سنسور CMOS نیز در صورت نبود تداخل الکتریکی به شما در رفع این مشکل کمک‌ می‌کند.

 • سوسو زدن تصاویر

سوسو زدن تصاویر به دلیل خراب شدن منبع تغذیه، ایراد در مراحل نصب و یا اتصالات دیگر در شرایط بد محیط رخ‌ می‌دهد. برای عیب یابی این مشکل پیش از هر چیز نمایشگر را چک کرده تا ببینید یک مشکل کلی است یا فقط مربوط به یک مانیتور‌ می‌شود؟ در صورت وجود ایراد در سایر مانیتورها، احتمال ایراد در اتصالات و کانکتورهای دوربین مدار بسته وجود دارد که باید مسیر کابل کشی را چک کرد. در صورتی که مشکل سوسو زدن را در زمان شب مشاهده‌ می‌کنید، به احتمال بسیار زیاد منبع تغذیه ناکافی است. با کندن کابل ویدیو در نمونه دوربین آنالوگ و بررسی سوسو زدن بدون دریافت سیگنال تصویر‌، می‌توانید عیب یابی را انجام دهید. اگر همچنان مشکل وجود داشت کانکتورها، منبع تغذیه و کابل‌ها و اتصالات نیاز به چک شدن دارند.

 • ایجاد نویز

وجود تداخل الکتریکی یکی از دلایل وجود نویز است که باید منابع الکتریکی را برای عیب یابی چک کنید. در صورت نویزی و پُر سر و صدا شدن ویدیوهای ضبط شده، سلامت کابل کشی و کانکتورها بررسی شود و با جدا کردن کابل ویدئوی خروجی آنالوگ، بار دیگر عیب یابی را انجام دهید.

 • نبود سیگنال ویدئویی

سیگنال ویدئویی در دوربین‌های مدار بسته، امواجی هستند که تصاویر را قابل مشاهده می‌کنند که در صورت عدم ارسال، تصاویر دیده نمی‌شوند. علت اصلی این مشکل معمولاً در آسیب دیدگی یا قطعی کابل‌ها و اتصالات دوربین است و در این شرایط، استفاده از راهنمایی‌ها برای بررسی وضعیت سوییچ POE و روشن بودن آن و تنظیمات شبکه نیز برای رفع مشکل سیگنال در دوربین‌های IP مفید خواهد بود. همچنین، بررسی فیوز برق و وضعیت لنز دوربین نیز به تشخیص و رفع مشکلات کمک می‌کند.

 • صفحه سیاه در نمایشگر

مشکل صفحه سیاه در دوربین‌های مداربسته ممکن است ناشی از قطع سیگنال ویدئویی رخ دهد که برای رفع این مشکل، ابتدا دوربین و DVR را خاموش و روشن کرده و در صورت عدم حل مشکل، DVR را ری‌ استارت کنید. اطمینان حاصل کرده که مسیر دید دوربین مسدود نیست و همچنین مطمئن شوید که نور محیط کافی است. در صورت ادامه‌دار شدن مشکل، نیاز به بررسی سنسورهای دوربین دارید.

 • صفحه سفید دوربین

تصاویر سفید در دوربین‌های مدار بسته ممکن است ناشی از قرار گرفتن منبع نور قوی در برابر لنز رخ دهد. برای رفع این مشکل، فاصله‌ای بین منبع نور و دوربین ایجاد کرده و سپس تصویر را بررسی کنید. این اقدام معمولاً باعث بهبود تصویر و حل مشکل سفیدی تصاویر می‌شود.

 • کار نکردن دید در شب دوربین‌های مدار بسته

اگر دوربین مدار بسته در روز به خوبی عمل کرده و مشکلات فقط در شب وجود دارد، احتمالاً خرابی مربوط به LEDهای مادون قرمز است. در این صورت، تعویض LEDها مشکل را حل‌ می‌کند. از طرفی دیگر در دوربین‌های با مصرف بالا مانند POE و دوربین‌های باتری‌خور، وجود مشکلات برق‌رسانی ممکن است باعث سیاه شدن صفحه در شب شود. در ضمن، اطمینان حاصل کنید که تنظیمات دید در شب دوربین مناسب بوده تا دوربین به درستی بین حالت‌های روز و شب تغییر کند.

 • ضبط نکردن تصاویر در دستگاه DVR

مشکل در تنظیمات DVR باعث شده تا دوربین به درستی کار ‌کند اما در DVR ضبط نشود. ابتدا اطمینان حاصل کنید که DVR به درستی روشن است و تنظیمات ضبط به صورت دائمی و تنها در ساعات مشخصی رخ نخواهد داد. در صورت استفاده از فضای ابری برای ذخیره سازی، مطمئن شوید که دستگاه به شبکه متصل است و در صورت تداوم مشکل، بررسی کمبود فضای ذخیره‌سازی و وضعیت سیستم DVR، برای هر گونه خطا یا هشدار کمک‌کننده خواهد بود.

 • لرزش تصاویر دوربین مدار بسته

در صورت کافی نبودن پهنای باند، ممکن است تصاویر با لرزش و ناهمواری نمایش داده شوند. برای دوربین مداربسته بی‌سیم سیگنال وای فای را چک کرده و اطمینان حاصل کنید که اینترنت بدون نویز و با قدرت مناسبی فراهم شده است. در صورت استفاده از دوربین‌های سیم‌دار به DVR یا NVR، کابل‌کشی دوربین‌ها را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

برای خرید و مشاهده انواع دوربین مداربسته با بالاترین کیفیت روی خرید دوربین مدار بسته کلیک کنید.

 

خرابی دوربین مدار بسته

خرابی دوربین مدار بسته

در بخش قبل بسیاری از مشکلات رایج که در استفاده از دوربین مدار بسته رخ‌ می‌دهد را بررسی کردیم. خراب شدن دوربین مدار بسته به خاطر مسائل مختلفی پیش می‌آید که شما می‌توانید با یاد گرفتن عیب یابی دوربین مدار بسته خودتان مشکل را حل کنید و در اکثر اوقات نیازی به صرف هزینه برای تعمیر توسط شخصی ماهر جهت رفع مشکل ندارید. البته دو مورد مهم دیگر برای جلوگیری از بسیاری از این مشکلات وجود خواهد داشت. مورد اول تهیه دوربین مدار بسته‌‌ای با کیفیت و با قابلیت‌ها و تنظیمات درست است و دوم در خصوص کمک‌گیری از فردی ماهر و نکته بین برای نصب و کابل کشی‌های ضروری تا رسیدن به بهترین نتیجه از تصویر دوربین مدار بسته خواهد بود.

تهیه مطمئن دوربین مدار بسته از ایمن کالا مارکت

اطمینان از عملکرد صحیح و سلامت دوربین مدار بسته با خرید از فروشگاهی معتبر با محصولات اورجینال و تست دستگاه امکان‌پذیر‌ می‌شود. فروشگاه‌های زیادی انواع مختلفی از دوربین‌های مدار بسته را ارائه‌ می‌دهند که کسب و ایجاد اعتماد نسبت به آن از طریق بررسی سابقه و عملکرد فروشگاه، رضایت مشتریان و غیره به دست‌ می‌آید. یکی از فروشگاه‌ها با سابقه‌‌ای درخشان در ارائه انواع کالا‌های امنیتی و نظارتی، ایمن کالا مارکت است که علاوه بر تضمینی از اصالت و قیمت بسیار مناسب در مقابل سایر رقبا در بازار، با وجود پشتیبانی فنی هر گونه سوال و نگرانی را رفع‌ می‌کند. تحویل اجناس خریداری شده از فروشگاه در بازه‌‌ای کوتاه صورت گرفته و در صورت بروز هرگونه مشکل و خرابی امکان مرجوع کردن نیز وجود دارد.

 

علت خرابی دوربین مدار بسته

کلام آخر

دوربین مدار بسته مانند هر سیستم دیگری ممکن است پس از بازه‌‌ای دچار مشکلاتی شود که عملکرد آن را بر هم‌ می‌زند. این مشکلات را با انجام و بررسی روش عیب یابی دوربین مدار بسته که در این مطلب به آن اشاره کردیم، به راحتی رفع‌ می‌شود و در بسیاری از شرایط به دلیل راحت بودن اقدامات، نیاز به فرد حرفه‌ای با صرف هزینه زیاد نخواهید داشت. برای جلوگیری از وقوع مشکل بهتر است اقدام به تهیه دوربین مدار بسته با کیفیت و نصب آن توسط فردی حرفه‌ای کنید. خرید دوربین‌های مدار بسته‌‌ اورجینال از مجموعه ایمن کالا مارکت بهترین گزینه است تا با خیالی راحت برای خرید آن‌ها اقدام کنید.

سوالات متداول

 • پیش از وقوع مشکلات در دوربین مدار بسته چه راهکاری برای جلوگیری از آن وجود دارد؟

تهیه دوربین مدار بسته‌‌ای اصل و با کیفیت و نصب آن توسط فردی حرفه‌‌ای از مواردی است که باید پیش از هر چیز به آن توجه کرد.

 • چه عواملی سبب بروز مشکل خطوط افقی در فیلم برای عیب یابی دوربین مدار بسته می‌شود؟

خطوط افقی در فیلم دوربین مدار بسته به دلیل وجود اشکال در نور محیط با ایجاد تداخل در سنسورهای CCD و مشکل در اتصالات صورت خواهد گرفت.

 • پهنای باند ناکافی برای دوربین‌های مدار بسته بی سیم و تحت شبکه چه مشکلاتی را به همراه می‌آورد؟

نداشتن پهنای باند و قدرت اینترنت مناسب، ممکن است تصاویر با لرزش و ناهمواری را نمایش دهد.