سیستم‌های نظارتی و برقراری امنیت مثل دوربین‌های مدار بسته که امروزه برای بسیاری از مکان‌ها مثل خانه‌ها، ادارات، مکان‌های عمومی، کارخانه‌ها و غیره از آن استفاده می‌کنند، به یک نیاز ضروری تبدیل شده است. این دوربین‌ها مشکل نظارت با کمک‌گیری از چند نگهبان در بخش‌های مختلف را برطرف کرده و می‌توانید با کمک یک فرد ناظر، چندین مکان را به صورت هم‌زمان و زنده بررسی کنید. ممکن است در شرایطی خاص مانند هر سیستم دیگری این دوربین‌ها نیز دچار مشکلاتی شوند که باید به آن رسیدگی کرد. یکی از این موارد احتمالی، سوختن دوربین بوده که باید برای ارائه راهکار مناسب آن، ابتدا درباره علت سوختن دوربین مدار بسته اطلاعات کافی را به دست آورید.

برای خرید انواع دوربین مدار بسته با بالاترین کیفیت موجود روی دوربین مدار بسته کلیک کنید.

دو مورد از مشکلات مهم، مربوط به سوختن دوربین یا DVR آن است که در ادامه این مطلب قصد داریم دریابیم که علت سوختن دوربین مدار بسته چیست و چطور می‌توان از آن پیشگیری کرد؟ برای بررسی علت‌های سوختن دوربین مدار بسته و علت سوختن DVR دوربین مدار بسته با ما در این مقاله همراه شوید.

علت سوختن دوربین مدار بسته

نقش مهم دوربین‌ها در برقراری امنیت، نظارت و نظم در محیط‌های مختلف انکارپذیر نیست و در شرایطی که این دوربین‌ها دچار انواع مشکلاتی مثل سوختگی می‌شوند، می‌تواند مشکلات زیادی برای شما به وجود آورند. این مسئله باعث می‌شود تا همیشه پیش از وقوع حادثه اقداماتی را برای پیشگیری آن در نظر بگیرید و عوامل تأثیرگذار مختلف بر علت سوختن دوربین مدار بسته را بشناسید. چند نمونه از علل مهم در این زمینه را به شرح زیر معرفی می‌کنیم:

نوسان در منبع تغذیه:

شیوه عملکردی دوربین‌های مدار بسته با کمک منبع تغذیه انجام می‌شود. وجود نوسان در هر منبع تغذیه یا برقی به سیستم‌ها و تجهیزات مختلف متصل به آن می‌تواند آسیب وارد کند. در خصوص دوربین مداربسته نیز این قضیه صدق می‌کند و در صورت ایجاد نوسانات برقی دوربین‌های نزدیک به این منبع با احتمال بسیار بیشتری دچار اختلال، آسیب یا خرابی خواهند شد.

 

علت سوختن دوربین مدار بسته

ورود ضربه به دوربین:

ضربات مختلف به دوربین مدار بسته را می‌توان از دیگر عوامل مرتبط برای علت خرابی دوربین مدار بسته بیان کرد که عملکرد دوربین را دچار اختلال کرده و کاربرد آن را از بین می‌برد.

رعد و برق و صاعقه:

از آنجایی که بسیاری از افراد دوربین‌ها را در فضای بیرونی برای نظارت قرار می‌دهند، احتمال برخورد رعد و برق و صاعقه به آن‌ها زیاد می‌شود و با ورود یک جریان قوی و ناگهانی به دوربین، مشکل سوختن را به بار می‌آورد.

شرایط نامناسب دمایی:

بهتر است بدانید که دوربین‌های مختلفی را برای انواع شرایط دمایی مثل نقاط گرمسیر و سردسیر طراحی می‌کنند اما به طور کل می‌توان گفت که دوربین‌ها با قرارگیری در شرایط مختلف دمایی و تغییرات شدید آن، بیشتر در معرض آسیب و سوختن هستند و اگر دوربین انتخابی از لحاظ طراحی مناسب با شرایط دمایی محیط انتخاب نشود، خیلی سریع از کار می‌افتد.

نصب در مکانی نامناسب با وجود یک منبع گرما خارجی:

به منزله کارکرد هر سیستم، مقداری گرما از آن تولید می‌شود که برای ایجاد توازن و حفظ عملکرد دوربین در آن فن‌هایی را قرار می‌دهند. در صورتی که مکان نصب دوربین در جایی در نظر گرفته شود که علاوه بر گرمای تولید شده توسط خود دوربین، گرمایی از بیرون نیز به آن وارد کند، فن خنک‌کننده دستگاه دیگر قادر به خنک کردن کافی دوربین نیست و سوختن رخ می‌دهد.

رطوبت و گرد و غبار:

رطوبت و گرد و غبار از مشکلات بزرگ دیگر علت سوختن دوربین‌های مدار بسته است. این عوامل مقاومت را میان پین‌های قطعات ایجاد کرده که سبب سوختن برد دستگاه می‌شود. البته برای جلوگیری از این مسئله می‌توان دوربین‌های مقاوم در برابر رطوبت و گرد و غبار را تهیه و استفاده کرد.

منبع تغذیه و آداپتور دوربین:

امروزه نمونه‌های تقلبی و غیر استاندار زیادی برای منبع‌های تغذیه دوربین مدار بسته در بازار با قیمت‌های پایین به فروش می‌رسد که درصد بالایی از احتمال برای سوختن، به محض اتصال دوربین به منبع یا خرابی به مرور زمان به دلیل ولتاژ و آمپر ناکافی و در نوسان خواهد بود. فاصله نصب دوربین نسبت به منبع تغذیه از دیگر عوامل علت سوختن دوربین مدار بسته است که به دلیل سیم‌کشی‌های متفاوت رخ می‌دهد؛ زیرا هر چه کابل بلند‌تر یا بی‌کیفیتی را برای اتصال دوربین استفاده کنید، افت ولتاژ رخ خواهد داد و عملکرد دوربین دچار اختلال خواهد شد.

وجود مشکل در DVR:

DVR وظایفی مثل تنظیمات، ثبت و پخش تصاویر و غیره را بر عهده دارد که برای خنک شدن از فن‌ها استفاده می‌کند. در صورت بروز هر گونه مشکلی در DVR و درست کار نکردن فن آن برای برقراری تعادل دمایی، CPU دچار مشکل شده و در اثر حرارت زیاد می‌سوزد.

تجهیزات ضعیف:

کیفیت دیگر تجهیزات به کار رفته در دوربین مدار بسته نیز می‌تواند موجب سوختن آن شود؛ زیرا خود عاملی برای خرابی و مشکلات متعدد هستند؛ در نتیجه همیشه باکیفیت‌ترین و سازگار‌ترین تجهیزات را متناسب با محل مورد نظر خود انتخاب کنید.

 

چگونگی بررسی عملکرد درست دوربین مدار بسته

چگونگی بررسی عملکرد درست دوربین مدار بسته

برای فهمیدن آنکه مشکلات و علت سوختن دوربین مدار بسته مربوط به عملکرد خود دوربین نیست، می‌توانید با انجام چند تست برای پیش از خرید پس از نصب آن اقدام کنید:

تست در زمان خرید:

  • اتصال دوربین به آداپتور و چک کردن روشن شدن آن
  • مشاهده تصویر دوربین و کیفیت و وضوح آن از طریق اتصال به تلویزیون یا هر سیستم دیگری
  • در صورت وجود قابلیت دید در شب، بررسی عملکرد نور مادون قرمز در محیط تاریک و سیاه و سفید شدن تصویر

تست پس از نصب:

  • آزمایش ولتاژ کابل دوربین (ولتاژ استاندارد بین 11 تا 12 ولت) با در نظر گرفتن عوامل طول کابل، نوع اتصالات، آداپتور و تعداد دوربین‌های متصل
  • بررسی اتصالات با کمک وصل کردن دوربین به آداپتور و DVR
  • اتصال مستقیم دوربین به نمایشگر و ارزیابی تصاویر مختلف

علت سوختن DVR دوربین مدار بسته

مورد دیگر برای بروز اختلال در سیستم‌های نظارتی، سوختن DVR دوربین مدار بسته بوده که در ادامه عوامل تأثیرگذار بر علت سوختن DVR دوربین مدار بسته که در بسیاری از نمونه‌ها مشابه علت‌ سوختن دوربین مدار بسته است را عنوان خواهیم کرد:

نوسانات برقی و سیم کشی نامناسب:

مانند مواردی که شامل علت سوختن دوربین مدار بسته می‌شوند، نوسانات برقی بر سوختن DVR دستگاه تاثیر دارد که پس از مدتی دستگاه شما را نیم‌سوز کرده یا کاملا از کار می‌اندازد. در این خصوص باید فاصله مناسبی برای نصب دوربین مدار بسته و DVR انتخاب کنید تا احتمال بروز این مشکل کم شود. سیم کشی نادرست و غیر اصولی بدون کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای نیز آسیب به DVR دستگاه را به همراه دارد.

آب و هوا و شرایط محیطی بد:

همانطور که گفتیم قرارگیری دوربین در مکانی که علاوه بر گرمای تولید شده توسط خود آن، توسط یک عامل خارجی دمای محدوده دوربین را بالا می‌برد، از کار افتادگی دوربین را به همراه می‌آورد که این مسئله برای DVR دوربین مدار بسته نیز ثابت است؛ چرا که فن دیگر قادر به خنک کردن و کاهش دما تا حد مناسبی برای حفظ عملکرد نخواهد بود. همچنین رطوبت و گرد غبار نیز برای سوختن DVR دوربین مدار بسته تأثیرگذارند و با ایجاد مقاومت الکترونیکی، پس از مدتی خرابی و سوختن را ایجاد می‌کنند.

منبع تغذیه و آداپتور:

از آنجایی که وجود منبع تغذیه و کیفیت آن نقشی حیاتی در عملکرد سیستم امنیتی و دوربین مدار بسته دارد، با انتخاب یک نمونه نامناسب برای منبع تغذیه و آداپتور سیستم با قیمتی پایین‌تر، خسارتی مثل سوختن دوربین و همچنین سوختن DVR چه در لحظه نصب آن و چه به مرور زمان را به همراه خواهد آورد.

تهیه دوربین مدار بسته با کیفیت از ایمن کالا مارکت

همانطور که اشاره شد پیش از اینکه علت سوختن دوربین مدار بسته را پیدا کنید، باید نسبت به عملکرد درست خود دوربین مطمئن شوید. این مسئله از طریق انجام تست‌های مختلف ذکر شده صورت گرفته اما یک راهکار دیگر خرید از فروشگاهی معتبر است. انواع دوربین‌های مدار بسته با کیفیت در فروشگاه ایمن کالا مارکت برای خرید مشتریان موجود بوده که با تضمین اصالت کالا، بهترین قیمت و تحویل در سریع‌ترین زمان ممکن آن را عرضه می‌کنند. وجود پشتیبانی فنی برای محصولات اطمینان را فراهم خواهد کرد و در صورت هر گونه مشکلی، امکان مرجوع کردن و بازگشت وجه وجود دارد.

کلام آخر

دوربین‌های مدار بسته مانند هر سیستم دیگری در صورت در نظر نگرفتن عوامل مختلف می‌توانند به راحتی دچار مشکلاتی مثل بروز اختلال، آسیب و سوختن شوند که این مسئله هدف نظارتی 24 ساعته بر یک محیط را بر هم می‌زند. در این مطلب با انواع مختلفی از علت سوختن دوربین مدار بسته آشنا شدید تا با در نظرگیری چند نکته ساده به راحتی بتوانید برای بازه طولانی‌تری از دوربین مدار بسته و DVR آن بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

سوالات متداول

  • وجود گرما در محیط نصب، چه تاثیری بر سوختن دوربین مدار بسته و DVR آن دارد؟

از آنجایی که خود دوربین‌ها در زمان کارکرد گرمایی تولید کرده که با کمک فن آن را مدیریت می‌کنند، وجود یک گرمای خارجی موجب می‌شود تا فن خنک‌کننده قدرت کافی برای کاهش دما نداشته و سوختن دوربین اتفاق بیفتد.

  • چرا پیش از بررسی علت سوختن دوربین مدار بسته باید از عملکرد دوربین مطمئن شد؟

بررسی و تست‌های انجام شده برای زمان خرید و پس از نصب دوربین کمک می‌کند تا پیش از بررسی شرایط دیگر اطمینان از عملکرد درست را به دست آورید.

  • چه عواملی بر سوختن DVR دوربین مدار بسته تأثیرگذار است؟

نوسانات برق، سیم کشی نادرست، آب و هوا و محیط نصب، منبع تغذیه و آداپتور می‌تواند موجب سوختن DVR دوربین مدار بسته شود.