برای نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مدار بسته، نیاز به تجهیزات متنوعی مثل سوییچ، روتر، مودم، دستگاه‌های ضبط  NVRو DVR و غیره داریم که به دلیل قرارگیری آن‌ها در موقعیت‌هایی با احتمال شرایط محیطی و جوی نامناسب، پس از مدتی دچار آسیب‌ می‌شوند. برای آنکه بتوانید محافظت بیشتری را برای انواع این تجهیزات ایجاد کنید، استفاده از محفظه‌هایی با نام رک بهترین گزینه هستند. برای درک بهتر، ابتدا باید بدانیم که رک دوربین مدار بسته چیست. رک دوربین مدار بسته به عنوان سازه‌‌ای مهم و معمولاً از جنس فلز در سیستم‌های امنیتی، با هدف راحتی در نصب و نگهداری بیشتر طراحی شده‌اند.

این رک‌ها با نقشی حیاتی در نظارت و برقراری امنیت فیزیکی، نصب و مدیریت بهینه دوربین مدار بسته را بر عهده دارند و به راحتی‌ می‌توان به صورت دلخواه با توجه به نیاز‌های مختلف امنیتی و نیازهای مرتبط با شبکه آن را تنظیم کرد و تطبیق داد. انواع رک دوربین مدار بسته با توجه به نیاز هر دوربین مدار بسته و تجهیزات آن در بازار عرضه‌ می‌شود تا بیشترین کارایی را برای نگهداری اجزای آن به دست آورید. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع که رک دوربین مدار بسته چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، می‌پردازیم.

برای خرید انواع دوربین مداربسته با بالاترین کیفیت موجود در بازار روی خرید دوربین مدار بسته کلیک کنید.

 

رک در دوربین مدار بسته چیست؟

رک در دوربین مدار بسته چیست؟

دوربین‌های مدار بسته و تجهیزات آن‌ها به دلیل آسیب‌های احتمالی ناشی از شرایط جوی و آب و هوایی مثل رطوبت‌ها و گرد و غبار، به مرور زمان ممکن است سبب خرابی‌هایی مثل از کار افتادن دوربین یا بروز اختلال در آن شود. برای جلوگیری از این اتفاق و ایجاد شرایطی راحت‌تر برای کار و نصب دوربین مدار بسته، محفظه‌‌ای با نام رک دوربین مدار بسته را معرفی می‌کنیم. رک دوربین مدار بسته محفظه‌ای از جنس فلز است که‌ می‌توان سیستم ضبط NVR یا DVR و یا قطعات شبکه مثل سوییچ، روتر، مودم، پچ پنل (patch panel) و سرور (Server) و غیره را با توجه به راهنمایی‌های نصب، برحسب کارکرد در آن قرار داد.

انواعی از این رک‌ها برای محافظت بیشتر، متناسب با ویژگی‌ها و کاربرد سیستم مدار بسته شما و تجهیزات آن، در بازار موجود است که با واحد اندازه‌گیری مخصوص با نام رک یونیت (UNIT)، معادل 2 اینچ یا 5 سانتی متر، آن‌ها را اندازه‌گیری‌ می‌کنند.

ویژگی رک دوربین مدار بسته

هر رک دوربین مدار بسته انواع ویژگی و اجزا را برای راحتی کاربرد و حفاظت بیشتر شامل‌ می‌شود که به شرح زیر آن‌ها را بیان کرده‌ایم:

 • درب‌های رک ممکن است از جنس شیشه با فریم فلزی یا مدل شیشه‌ای ساخته شوند؛ اما از آنجایی که در مدل شیشه‌‌ای احتمال شکستن و آسیب زیاد است، توصیه به استفاده از آن‌ها‌ نمی‌کنیم.
 • فن بخش دیگری در رک دوربین مدار بسته است که وظیفه خنک‌کنندگی گرمای ایجاد شده حاصل از کار تجهیزات و تهویه قطعات درونی قرار داده شده در رک را بر عهده دارد. به طور معمول این فن‌ها را در بخش‌های بالایی یا پایین رک قرار‌ می‌دهند.
 • پاور ماژول همانند یک چند راه برق عمل کرده و برق مورد نیاز برای کارکرد تجهیزات داخل رک را فراهم‌ می‌آورد.
 • سینی به عنوان جداکننده‌‌ای برای اجزای مختلف داخل رک یا قرار دادن اجزای کوچک‌تر از عرض رک مانند سوئیچ یا مانیتور سرور به کار می‌رود و در دو نوع متحرک و ثابت ارائه می‌شود.
 • بلنک پنل برای قطعات حساس درون رک با نقش حفاظتی برای جلوگیری از دسترسی، در قسمت جلویی رک نصب خواهد شد. این بلنک پنل‌ها با انواعی از مدل‌ها 1، 2، 3 و 4 یونیتی در بازار وجود دارند.
 • پیچ و مهره رک که قطعات و تجهیزات را در جای مخصوص خود نصب‌ می‌کند. پیچ و مهره‌ها گالوانیزه بوده و به مرور زمان شکل صیقلی خود را از دست نخواهند داد.
 • لایت پنل، لامپی فلورسنتی بوده که با هدف ایجاد روشنایی درون رک، در قسمت بالایی محفظه آن را قرار‌ می‌دهند.

 

رک دوربین مدار بسته چیست

خصوصیات رک دوربین مدار بسته چیست؟

 • رک‌ها با ارتفاع استانداردی طراحی می‌شوند تا توانایی نصب تجهیزات در ارتفاع مشخص را فراهم کنند و سازگاری با استانداردهای ابعادی را ارتقا دهند.
 • عمق مناسب رک جلوه‌ای حیاتی دارد؛ چرا که این خصوصیت تضمین می‌کند که تجهیزات به درستی درون رک جا شده و تداخلی از نظر فیزیکی بین آن‌ها وجود ندارد.
 • عرض رک نیز به صورت استاندارد تنظیم می‌شود تا جایگاه مناسب برای تجهیزات و امکان نصب بهینه فراهم شود.
 • رک‌ها با ساختار استوانه‌ای، باعث افزایش پایداری، توانمندی بارگذاری و امکان نصب تجهیزات از دو سمت جلو و عقب را ممکن می‌سازد.
 • وجود سیستم تهویه مناسب ضروری است تا گرمای تولید شده توسط تجهیزات را کاهش دهد و عملکرد بهینه را برقرار سازد.
 • رک باید به یک سیستم مدیریت کابل مناسب مجهز شود تا کابل‌ها به صورت سازمان‌ یافته و بهینه درون رک نصب شده و از مشکلات مرتبط با گره خوردن کابل‌ها جلوگیری کند.

انواع رک دوربین مدار بسته

دو نوع مختلف را‌ می‌توان برای انواع و مدل‌های مختلف رک دوربین مدار بسته بیان کرد که به شرح زیر هستند:

رک دیواری:

همان‌طور که از نام رک پیدا است، آن‌ها را روی دیوار نصب‌ می‌کنند و بیشتر برای شبکه‌های کوچک به کار‌ می‌آیند. این نوع از رک‌ها با ارتفاع‌های مختلفی مثل 5، 6، 7 و 9 یونیت و عمق‌هایی به اندازه 35، 45 یا 60 سانتی متر موجود هستند و از آن‌ها برای نصب سوئیچ‌های کوچک غیر رکمونت بر روی دیوار با عمق 29 سانتی متر یا اغلب در واحدهای کوچک استفاده خواهد شد. تنوع برای رک‌هایی با 9 یونیت بیشتر بوده و معمولاً در این رک‌ها، در جلو یا بغل، درب‌های شیشه‌‌ای وجود داشته و با وجود باز بودن برخی پنل‌های بغل رک دیواری، دسترسی راحت‌تری برای آن ایجاد‌ می‌کند.

رک ایستاده:

بر خلاف رک‌های دیواری، مدل ایستاده از رک‌ها، روی زمین نصب‌ می‌شوند و در مواردی مثل نصب انواع پچ پنل، سوئیچ، سرور، یو پی اس و سایر قطعات رکمونت 19 اینچی، فضای بیشتری را فراهم‌ می‌سازد. رک‌های ایستاده را با انواع ارتفاع از 16، 21، 28، 36، 40 و 44 یونیت و با عمق‌های 60، 80، 100 سانتی متری به بالا‌ می‌توان تهیه کرد. برای رک‌های ایستاده ورودی از ناحیه بالا و پایین و امکان دسترسی راحت از هر 4 طرف فراهم شده است اما به منظور چینش بهتر در رک ایستاده و ورود کابل‌ها، توصیه‌ می‌شود تا ابتدا باکس گلندخور را برای انواع کابل استفاده کرده و با کمک لوله فلکسی، کابل را به رک برسانید. هدف از انجام این کار جلوگیری از ورود فشار به کابل در زمان حرکت رک است.

ویژگی دیگر مربوط به رک ایستاده، وجود فن برای خنک کردن بوده که‌ می‌توانید آن را تا نصب 4 فن ارتقا دهید. همچنین پاور ماژول 8 و 9 پورت افقی درون رک قرار گرفته که بسته به نوع و برند رک،‌ می‌توان آن را به پاور ماژول عمودی تغییر داد. از این رک، برای نصب تعداد زیادی از تجهیزات شبکه و پروژه‌های مدار بسته بهره‌ می‌برند و برای بهتر شدن دید در فضاهای پشتی، از لایت پنل‌ها استفاده‌ می‌کنند.

جهت مشاهده و خرید لوازم جانبی دوربین با بهترین قیمت ها روی لوازم جانبی دوربین مدار بسته کلیک کنید.

خرید رک دوربین مدار بسته از ایمن کالا مارکت

حال که با مسئله رک دوربین مدار بسته چیست آشنا شدید،‌ می‌توانید برای حفاظت بیشتر از سیستم دوربین مدار بسته خود و سایر تجهیزات آن و همچنین راحت کردن نصب و راه‌اندازی تجهیزات در کنار هم، این محفظه فلزی را تهیه کنید. انواع رک دیواری و ایستاده در فروشگاه ایمن کالا مارکت برای فروش در دسترس قرار گرفته تا در زمانی کوتاه با تضمین اصالت و کیفیت و همچنین با بهترین قیمت، آن را درب منزل به شما تحویل دهند. تمامی محصولات این فروشگاه را‌ می‌توانید به راحتی یک کلیک از لیست موجود تهیه کرده و در صورت وجود هر گونه سوال و ابهامی با پشتیبانی فنی سایت صحبت کنید.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی موضوع رک دوربین مدار بسته چیست، پرداختیم. این رک‌ها در واقع محفظه‌هایی فلزی به منظور نگهداری، مراقبت و راحت کردن نصب و قرارگیری تجهیزات هستند که از دوربین و اجزای مختلف آن در برابر شرایط آسیب زننده احتمالی مثل رطوبت و گرد و غبار محافظت‌ می‌کنند. انواعی از رک‌های ایستاده و دیواری وجود دارند که‌ می‌توانید مطابق با نیاز خود آن‌ها را از فروشگاه ایمن کالا با قیمتی مناسب تهیه کنید.

سوالات متداول

 • رک دوربین مدار بسته چیست و چه کاربردی دارد؟

رک‌ها نقش حیاتی در نظارت و برقراری امنیت فیزیکی، نصب و مدیریت بهینه دوربین مدار بسته را بر عهده دارند و‌ می‌توان به صورت دلخواه با توجه به نیاز‌های امنیتی و مرتبط با شبکه، آن را تنظیم کرد و تطبیق داد.

 • رک دوربین مدار بسته از چه اجزایی تشکیل شده است؟

رک دوربین مدار بسته از اجزایی مثل درب، فن، پاور ماژول، سینی، بلنک پنل، پیچ و مهره و لایت پنل تشکیل شده است.

 • انواع رک‌های دوربین مدار بسته را نام ببرید؟

رک‌های دوربین مدار بسته با انواع دیواری و یا ایستاده برای فروش موجود هستند.