در دنیای امروز وجود دوربین‌ مداربسته برای برقراری امنیت منازل، اداره‌ها، سازمان‌های دولتی و… بسیار مهم است. این وسیله کاربردی دارای اجزای مختلفی بوده که هر کدام نقش بسزایی در کارایی این محصول دارند؛ به ‌عنوان مثال شاید برایتان سوال باشد که هارد دوربین مداربسته چیست و یا هارد دوربین مداربسته کجاست و چه وظیفه‌ای را بر عهده دارد. بد نیست بدانید که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دوربین‌های مداربسته هارد آن‌ها بوده و وظیفه ضبط و ذخیره‌سازی دیتاها و ویدیو را بر عهده دارد.
حال برای این‌که بدانید حافظه دوربین مداربسته کجاست و برای این‌که بتوان تصاویر را به صورت 24 ساعته ضبط کرد و نیاز به چه مقدار حافظه وجود دارد، بهتر است ما را تا انتها همراهی کنید. همچنین با جواب سوال هارد دوربین مداربسته کجا قرار دارد و انواع هاردهای مداربسته آشنا شوید تا به راحتی و با آگاهی کامل بتوانید هاردهای مناسب برای دستگاه خود را خریداری کرده و از ورود سارقین و افراد ناشناس به حریم خصوصی‌تان جلوگیری کنید؛ زیرا انتخاب هارد مناسب در زمان راه‌اندازی دوربین‌های مدار بسته بسیار حیاتی بوده و نقش مهمی دارد.

برای مشاهده مشخصات و جدیدترین مدلهای مختلف هارد دوربین مداربسته در فروشگاه ایمن کالا مارکت کلیک کنید.

هارد دوربین مداربسته چیست

هدف اصلی در سیستم دوربین‌های مداربسته ثبت تصاویر و ویدیوها و همچنین نگهداری و ذخیره آن‌ها است تا در صورت نیاز بتوان به راحتی از تصاویر و اطلاعات استفاده کرد. هارد دوربین مداربسته وسیله‌ای برای ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات بوده و در انواع و مدل‌های مختلفی تولید می‌شود تا همه نیازها را در برگیرد. در حالت کلی دو نوع هارد در سیستم‌های نظارتی به کار می‌رود که شامل HDD (Hard Disk Drive) و SSD (Solid Sata Drivers) هستند که استفاده از SSD در این سیستم‌ها چندان فراگیر نشده است.
بد نیست بدانید که هاردهای مداربسته در فرمت داخلی internal در دستگاه ضبط (DVR یا NVR) تعبیه می‌شوند و تصاویر ویدئویی را ذخیره می‌کنند و فرمت خارجی (external) به صورت پیوسته برای ذخیره‌سازی دیتاها و اطلاعات به دستگاه مدار بسته متصل شده و در نتیجه تصاویر را بدین صورت نگهداری خواهند کرد. در انتخاب هارد دوربین مداربسته باید موارد مختلفی مانند سرعت انتقال داده، ظرفیت، قدرت کارکرد، دوام و… مورد توجه قرار گیرد. همچنین در هنگام خرید باید نیاز دوربین مداربسته خود را در نظر داشته باشید و متناسب با نوع دوربین مورد نظرتان خرید کنید.

ویژگی هارد دوربین مداربسته

 

برای این‌که بتوانید تصاویر را با سرعت و دقت کامل ذخیره و نگهداری کنید، لازم است هارد دوربین مداربسته شما دارای ویژگی‌های خاصی باشد که در زیر این ویژگی‌ها را به صورت کامل آورده‌ایم:
• یکی از ویژگی‌های اصلی هارد دوربین مداربسته توانایی ضبط دائمی تصاویر و دیتاها است. از آ‌نجایی که دوربین شما به صورت دائم روشن است باید هارد توانایی ضبط برای بازه زمانی طولانی را داشته باشد.
• در دوربین‌های مداربسته تصاویر به سمت دستگاه ذخیره‌سازی ارسال می‌شوند و لازم است دوربین توانایی دریافت و ذخیره‌سازی را به شکل دائمی داشته باشد و در این انتقال هیچ یک از تصاویر و ویدئوها از بین نرود.
• هارد دوربین‌ مداربسته باید توانایی کار در شرایط سخت را داشته باشد؛ به ‌عنوان مثال زمانی ‌که در حال پخش تصاویر ضبط شده باشید باید به صورت هم‌زمان امکان ذخیره تصاویر جدید در حال دریافت از دوربین نیز وجود داشته باشد. بدین صورت تصاویر جدید دریافتی بر روی دیسک مغناطیسی ذخیره می‌شود. در واقع سرعت دوربین باید به اندازه‌ای باشد که امکان انجام هم‌زمان ذخیره و بازیابی تصاویر را در اختیار کاربر قرار دهد.
• از آنجایی‌ که دوربین مداربسته یک دستگاه ضروری برای برقراری امنیت است، به همین دلیل باید هارد آن قابل اعتماد باشد تا بتوانید اطلاعات مهم را درون آن ذخیره‌سازی کنید. همچنین در مواقع نیاز از اطلاعات آن استفاده کرده و تصاویر را به صورت کامل دریافت کنید.
• یکی از انواع ویژگی هارد دوربین مداربسته که بسیار مهم بوده و در صورت توجه نکردن به این موضوع امکان از دست رفتن اطلاعات وجود دارد، محل اولیه برای ذخیره پیوسته‌ داده‌ها است. در واقع هارد دوربین مداربسته شما باید به اندازه کافی بافر بزرگ داشته باشد تا به دلایل مختلفی مانند تفاوت نرخ ارسال داده و یا هم‌زمان نبودن و کوچک بودن فضای بافر اطلاعات و تصاویر از بین نرود.
در صورتی ‌که تمام ویژگی‌ها و موارد گفته شده در هارد دوربین مداربسته شما وجود داشته باشد می‌توانید با خیالی آسوده تصاویر و اطلاعات را بدون نگرانی از دست دادن آن ذخیره کنید.

بهترین و جدیدترین مدلهای دوربین مداربسته را در ایمن کالا مارکت میتوانید خریداری کنید.

انواع هارد دوربین مداربسته

 

امروزه هاردهای مختلفی در دوربین‌های مداربسته به کار می‌رود که ما در ادامه آن‌ها را معرفی کرده‌ایم تا بتوانید با خیالی آسوده و اطلاعاتی کامل هارد مناسب خود را بیابید.
1. هارد اینترنال HDD
این تکنولوژی با قدمت 60 ساله برای ذخیره اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش ذخیره اطلاعات در این نوع هارد بدین صورت بوده که دیتاها روی یک دیسک مغناطیسی که درون محفظه فلزی قرار داشته و با سرعت بسیار بالایی در حال چرخش است ذخیره می‌شود. در این سیستم هد وظیفه نوشتن و خواندن اطلاعات را بر عهده دارد. سرعت عملکرد این مدل از دیسک‌ها به سرعت چرخش دیسک وابسته است (دیسک سرعت‌هایی در حدود 5400 یا 7200 دور در دقیقه دارد)
توجه داشته باشید که با بالاتر رفتن سرعت چرخش هد، خواندن و نوشتن اطلاعات نیز سرعت بالاتری خواهد داشت؛ از این ‌رو تولید کننده هاردها نیز رنگ‌های مختلفی را ارائه می‌دهند تا با توجه به رنگ‌بندی امکان تشخیص و شناسایی سرعت و کارایی هارد مشخص شود. یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های هارد که در کشور ما محبوبیت بسیار زیادی دارد شرکت وسترن بوده که محصولات خود را با رنگ‌بندی خاص (هر کدام از رنگ‌ها نشان‌دهنده مشخصه و کارایی خاصی است) ارائه می‌دهد و در زیر هر کدام از رنگ‌ها و کارایی آن‌ها را بررسی کرده‌ایم:
هارد اینترنال وسترن دیجیتال سبز
این هاردها پایین‌ترین سرعت را در بین هاردها دارند و در اکثر مواقع برای ذخیره اطلاعات به کار می‌روند و به دلیل سرعت پایینی که دارند در سیستم‌هایی که نیاز به پردازش، سرعت خواندن و نوشتن بالایی است گزینه مناسبی به حساب نمی‌آیند. در هاردهای سبز توانایی روشن ماندن برای مدت زمان طولانی وجود ندارد و در صورت استفاده در زمان طولانی امکان آسیب دیدن آن وجود خواهد داشت؛ به همین منظور از هاردهای سبز در دوربین‌های مداربسته که نیازمند روشن ماندن پیوسته است استفاده نمی‌شود.
هارد اینترنال وسترن دیجیتال آبی
هارد آبی از نظر سرعت در مرتبه دوم قرار دارد و کارایی مناسبی را در سیستم‌های کامپیوتری ارائه می‌دهد؛ اما همانند هاردهای سبز برای استفاده طولانی مدت و دوربین‌های مدار بسته انتخاب مناسبی به شمار نمی‌آید.
هارد اینترنال وسترن دیجیتال قرمز و طلایی
برای کار دائمی و استفاده طولانی مدت هاردهای قرمز و طلایی انتخاب مناسبی به شمار می‌آیند. این رنگ‌ها در سرورهایی که نیازمند کار دائم و پردازش سنگین هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما بهتر است بدانید که در دوربین‌های مدار بسته نمی‌توان از هارد قرمز و طلایی استفاده کرد و بیشتر مناسب پردازش سنگین هستند.
هارد اینترنال وسترن دیجیتال بنفش
هاردهای در لاین بنفش شرکت وسترن دیجیتال انتخاب مناسبی برای سیستم‌های مدار بسته به حساب می‌آیند که امکان روشن بودن دائمی را دارند؛ به طوری ‌که می‌توان در سیستم‌های دوربین مداربسته این هاردها را برای ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات با سرعت بالا به کار برد. سرعت چرخش دیسک در هارد بنفش 5400 دور در دقیقه بوده و از حافظه مناسب کش جهت ذخیره‌سازی تصاویر بهره می‌برد. در بازار ایران هاردهای بنفش انتخاب تمام افرادی است که دوربین‌های مداربسته خود را به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته نیاز دارند.
توجه داشته باشید که سایر شرکت‌ها نیز هاردهای مناسبی را عرضه می‌کنند و لازم است اطلاعات کاملی در مورد هاردها به دست آورید و سپس اقدام به خرید کنید.
2. هارد SSD
امروزه دستگاه‌هایی تولید شده است که ذخیره‌سازی در این نوع دستگاه می‌تواند از نوع هارد SSD یا درایو حالت جامد باشد که ذخیره‌سازی در این‌ نوع هاردها برخلاف هارد HDD از طریق قطعات الکترونیکی انجام می‌شود (در هارد HDD ذخیره‌سازی به واسطه دیسک در حال چرخش با سرعت بالا انجام می‌شود)
در دستگاه‌های SSD سرعت بیشتر بوده و امکان خرابی نیز به شدت کاهش می‌یابد و اکثر تولید کنندگان به طراحی این نوع هارد علاقه‌مند هستند.
شما می‌توانید انواع و مدل های مختلف هارد دوربین مداربسته را از فروشگاه‌های معتبر با توجه به نیاز و متناسب با دوربین خود انتخاب کرده و اطلاعات خود را به راحتی ذخیره و نگهداری کنید و بدین ترتیب امنیت را در محل کار و یا منزل خود داشته باشید.
کلام آخر
امروزه دوربین‌های مداربسته یکی از وسیله‌های الکتریکی ضروری در تمام سازمان‌های دولتی، اداره‌ها و منازل به شمار می‌آید. در این وسیله قطعات بسیار ضروری مانند هارد دوربین مداربسته تعبیه می‌شود که نقش عمده‌ای در ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات و دیتاها را دارد. این قطعه ضروری و مهم در انواع و مدل‌های مختلفی توسط شرکت‌های محبوبی مانند وسترن دیجیتال در رنگ‌بندی‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از رنگ‌ها بیان‌گر ویژگی خاصی هستند.
هاردهای بنفش این شرکت انتخاب مناسبی برای دوربین‌های مداربسته به شمار می‌آیند؛ زیرا سرعت کافی و مناسبی را ارائه می‌دهند تا افراد بتوانند به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته تصاویر و ویدیو را ذخیره کنند و به صورت هم‌زمان بتوان هم تصاویر جدید را دریافت و هم تصاویر قبلی را بازیابی کرد. بد نیست بدانید که سرعت هاردها بایستی به قدر کافی باشد تا بتواند اطلاعات مورد نیاز را به صورت کاملاً پیوسته از دوربین دریافت و ذخیره کند.
سوالات متداول
• مناسب‌ترین هارد دوربین مداربسته کدام است؟
هارد دوربین مداربسته بایستی توانایی و قدرت ضبط تصاویر را به صورت پیوسته داشته باشد. هارد بنفش به دلیل سرعت کافی گزینه‌ای مناسب به حساب می‌آید.
• انواع هارد را نام ببرید؟
هاردها در دو نوع SSD و HDD تولید می‌شوند.
• ویژگی‌های‌ هارد دوربین مداربسته چیست؟
این هاردها باید سرعت کافی برای ذخیره و نگهداری تصاویر و دیتاها را داشته باشند، همچنین از ویژگی‌های مهم هارد می‌توان به محل کافی برای ذخیره‌سازی داده اشاره کرد.
• هارد وسترن دیجیتال بنفش چیست؟
این هارد به علت سرعت چرخش بالا توانایی ذخیره داده را به شکل کامل فراهم کرده و به صورت پیوسته و بدون نیاز به خاموشی اطلاعات را دریافت و ذخیره می‌کند.