بارها درباره استفاده از دوربین‌های مدار بسته، به منظور فراهم آوردن نظارت بر رویدادها در مکان‌های پر اهمیت برای برقراری امنیت، صحبت شده است. این دوربین‌ها را امروزه در مکان‌های مختلفی‌ می‌بینیم و کالایی ضروری برای هر محیط مهمی محسوب‌ می‌شود. انواع متنوعی از دوربین‌ها در سایز و ابعاد، کارکرد، ویژگی و مشخصات و غیره در بازار موجود دارد که یکی از نمونه‌های آن با اندازه‌ای بسیار کوچک به عنوان دوربین پین هول یا سوزنی شناخته‌ می‌شود.

ابتدا باید دانست که کاربرد دوربین سوزنی چیست؟ اکثرِ استفاده از این دوربین‌ها برای کارکرد‌های مخفی و به دور از فهم اطرافیان است که البته باید گفت که دارای محدودیت‌های قانونی نیز هست اما برای شرایط خاص و با دارا بودن مجوز قانونی، منع و محدودیت‌های آن برداشته خواهد شد. ابعاد کوچک این دوربین‌ آن را برای نصب در هر مکانی مناسب‌ می‌سازد که در ادامه این مطلب به صورت کامل با مشخصات و ویژگی‌های دوربین پین هول سوزنی آشنا‌ می‌شوید.

دوربین پین هول

دوربین مینیاتوری، مخفی و سوزنی از نام‌های دیگری است که انواع دوربین پین هول را با آن‌ می‌شناسند. دلیل تعیین این نام برای نمونه‌ای از این دوربین‌ها، طراحی با کوچک‌ترین ابعاد ممکن و لنز بسیار ریزتر از بدنه اصلی دوربین خواهد بود. البته باید توجه داشت این کوچکی لنز و دوربین بر مشاهده تصویر به صورت واضح و کیفیت آن نیز تأثیر دارد و‌ نمی‌تواند توقع شما در حد کیفیت دوربین‌های بزرگ‌تری مثل مدل‌های بولت، دام و صنعتی را برآورده کند. دیگر موردی که باید به آن توجه کرد محیط نصب این دوربین است که باید از لحاظ نور محیط و محدوده، آن را بررسی کرد. به طور معمول این دوربین‌ها با فاصله کانونی 2.8 و 3.6 میلی متری لنز موجود هستند که برای مدل 2.8 میلی متری زاویه دید در حدود 85 درجه و برای مدل 3.6 میلی متری در حدود 70 درجه است.

 

دوربین پین هول

برای خرید و مشاهده انواع دوربین مداربسته با بالاترین کیفیت روی خرید دوربین مدار بسته کلیک کنید.

در دوربین پین هول، یک دستگاه ساده بدون لنز با دیافراگم کوچک و روزنه، تصویر معکوسی از یک جسم در داخل جعبه تاریک ایجاد می‌کند. این جعبه برای شفافیت بهتر به رنگ سیاه است که نور از روزنه وارد شده و تصویری معکوس بر روی دیوار مقابل فراهم‌ می‌سازد. نخستین توصیف این دوربین توسط دیوید بروستر در کتاب “استریوسکوپ” معرفی شده است. با توجه موارد ذکر شده‌ می‌توان کاربردهای این دوربین را به عنوان یک ابزار جاسوسانه نیز بیان کرد که همین مسئله تا حدودی شما را دچار محدودیت‌های قانونی‌ می‌کند؛ در نتیجه برای رفع این مشکل نیاز به کسب مجوز‌های قانونی دارید. به غیر از موارد جاسوسی و مخفیانه،‌ می‌توان کاربرد‌های دیگری را نیز برای دوربین‌های پین هول بیان کرد:

 • این دوربین‌ها توسط پلیس در پروژه‌ها و مأموریت‌های مختلف بسیار به کار‌ می‌آیند تا کار تشخیص و شناسایی را راحت‌تر سازند. به دلیل ابعاد کوچک و وزن کم دوربین، به راحتی‌ می‌توانند آن را بر روی لباس یا ابزارهای مختلف نصب کنند تا رویداد‌های اطراف با حرکت فرد ثبت شود. حتی برای مواردی مثل جمع‌آوری اطلاعات و مدارک نیز این دوربین کاربرد فراوانی دارد.
 • امروزه در خط تولید ماشین‌های جدید برای راحت‌تر کردن روند پارک یا دنده عقب نیز این دوربین‌ها را در پشت خودرو قرار‌ می‌دهند تا به کمک مانیتوری در جلو برای راهنمایی و دید بهتر راننده، سختی پارک یا دنده عقب برطرف شود.
 • در شرایطی که از منزل یا یک محیط پر اهمیت دور هستید نیز‌ می‌توانید این دوربین‌ها را نصب کنید تا بر رفتار افرادی چون فرزندان، سالمندان، پرستاران و غیره نظارت کرده و در صورت بروز هرگونه مشکلی از آن آگاهی به دست آورید. از دیگر مصارف این دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • باغ وحش و محیط زیست
 • ثبت لحظات خاص ورزشی
 • تصویربرداری در لحظات سینمایی

ویژگی دوربین پین هول

دوربین پین هول یک نوع خاص از دوربین‌ها است که از سوراخ کوچکی به نام پین هول برای تصویربرداری استفاده می‌کند. انواع ویژگی‌های مهمی که این نوع از دوربین‌ها از آن برخوردار هستند به شرح زیر است:

 • سادگی ساختار: دوربین‌های پین هول به دلیل عدم استفاده از عدسی و سیستم‌های پیچیده، ساختار ساده‌تری دارد. این ویژگی باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه تولید می‌شود.
 • اصل پین هول: این دوربین از اصل پین هول برای تصویربرداری استفاده می‌کند. این اصل بر اساس تفرج نور از یک سوراخ کوچک است که به نام پین هول شناخته می‌شود و تصویر ایجاد شده بر روی یک صفحه حساس به نور قرار خواهد گرفت.
 • عدم نیاز به فوکوس: با توجه به عدم وجود عدسی، دوربین‌های پین هول نیازی به تنظیم فوکوس ندارند. این به این معناست که تمام نقاط تصویر به طور هم‌زمان فوکوس شده و تصاویر ترکیبی را از اجسام در تمام فوکوس قرار می‌دهد.
 • عدم کنترل بر روی عمق میدان: به دلیل عدم وجود عدسی، قادر به ایجاد عمق میدان (DOF) کنترل شده نیست. همه نقاط تصویر برابر با فاصله از دوربین، فوکوس می‌شوند.
 • نبود قابلیت دید در شب: این دوربین‌ها را باید در موقعیتی با نور مناسب نصب کرد؛ چرا که از قابلیت دید در شب برخوردار نیستند. این قابلیت نیاز به وجود نوری مثل مادون قرمز دارد که در آن شرایط، دوربین‌های پین هول از حالت مخفی بیرون‌ می‌آیند.
 • کیفیت پایین‌تر تصویر: تصاویر ایجاد شده توسط این دوربین به دلیل استفاده از سوراخ کوچک و عدم وجود عدسی، ممکن است در مقایسه با دوربین‌های معمولی، کیفیت کمتری را فراهم کنند.
 • استفاده در مطالعات علمی: این دوربین‌ها در مطالعات علمی و آموزشی برای نمونه‌برداری نور و ارائه مفاهیم فیزیکی به کار می‌روند.
 • استفاده هنری: این دوربین پین هول به عنوان یک ابزار هنری برای خلق تصاویر نوآورانه و جلب توجه در عکاسی و هنرهای تجسمی کاربرد دارد.

 

ویژگی دوربین پین هول

انواع دوربین پین هول

انواع و مدل‌های مختلف دوربین پین هول در بازار موجود است که هر کدام برای کاربرد خاصی به کار‌ می‌آیند. این تنوع در نمونه‌ها برای دوربین را به شرح زیر عنوان‌ می‌کنیم:

 • دوربین مدار بسته بند انگشتی که به دلیل اندازه آن در حد بند انگشت نام‌گذاری‌ می‌شود و با کیفیت 2 مگاپیکسلی از تکنولوژی آنالوگ AHD استفاده می‌کنند.
 • دوربین مدار بسته آینه‌ای که معمولاً آن‌ها را در پشت آینه مخفی کرده و در دید اول تنها یک آینه دیده خواهد شد، این دوربین‌ها برای داشتن کیفیت بهتر نیاز به تنظیم نور محیط دارند.
 • دوربین مدار بسته پین هول سوزنی دارای لنز بسیار کوچک بوده که با ایجاد یک حفره ریز، مخفی شده و قابل استفاده در هر محیطی است.
 • دوربین مخفی لامپی به شکل لامپ عادی ظاهر می‌شود و همراه با میکروفون و قابلیت ضبط صدا، تصاویر را به صورت واید انتقال می‌دهد.
 • دوربین پین هول وایرلس در دسته دوربین‌های مینیاتوری و بی‌سیم قرار دارد و تصاویر از طریق WIFI انتقال داده می‌شوند.

خرید دوربین پین هول در ایمن کالا مارکت

جهت دریافت عملکرد ایده آل از دوربین‌ پین هول نیاز به انتخاب یک گزینه با کیفیت‌‌، با مشخصات و ویژگی‌های مناسب دارید؛ به همین خاطر در خرید دوربین مدار بسته پین هول باید نهایت دقت را داشت.

برای خرید انواع دوربین‌های پین هول می‌توانید به سایت ایمن کالا مارکت با 15 سال سابقه در زمینه تأمین کالاهای الکترونیکی و دیجیتال جهت فراهم کردن انواع محصولات امنیتی و غیره مراجعه کرده و مدل‌های متنوع موجود را مشاهده و برای خرید اینترنتی راحت، روی آن‌ها کلیک کنید. خرید این دوربین با تخفیف ویژه در مدل‌های متنوع با کیفیت ساخت بالا در فروشگاه ایمن کالا مارکت یک تجربه عالی از خریدی سریع و مطمئن با پشتیبانی 24 ساعته و تضمین بازگشت وجه تا 7 روز برای شما عزیزان خواهد بود.

کلام آخر

دوربین‌های پین هول را بیشتر به دلیل ابعاد بسیار کوچک برای تصویربرداری‌های مخفیانه‌ می‌شناسند؛ زیرا در هر موقعیت و مکانی بدون مشخص شدن‌، می‌توان آن‌ها را قرار داد. دوربین‌های پین هول برای نصب نیاز به مجوز قانونی دارند و کاربردهای مختلفی مثل کارهای پلیسی، صنعت خودرو، بررسی رویدادهای محیط، زمینه‌های حیات وحش، ورزشی و سینمایی دارد، اما با توجه به ابعاد کوچک آن، نباید انتظار کیفیت بالایی در اندازه دوربین‌های بزرگ داشت.

سوالات متداول

 • دوربین پین هول را با چه نام‌هایی می‌شناسند؟

دوربین مخفی، مینیاتوری و سوزنی از نام‌های دیگر برای دوربین‌های پین هول است که به دلیل ابعاد کوچک آن را به این صورت نام‌گذاری‌ می‌کنند.

 • چرا در دوربین‌های پین هول قابلیت دید در شب وجود ندارد؟

از آنجایی که قابلیت دید در شب معمولاً نیاز به نور مادون قرمز برای روشن کردن محیط اطراف دارد،‌ نمی‌توان آن را برای دوربین مدار بسته پین هول در نظر گرفت؛ چرا که ویژگی مخفی بودن دوربین را بر هم‌ می‌زند.

 • انواع دوربین‌های پین هول را نام ببرید؟

دوربین بندانگشتی، آینه‌ای، سوزنی، لامپی و وایرلس از انواع دوربین‌های پین هول هستند.