در جامعه امروزی به منظور افزایش امنیت و کنترل بیشتر بر رویدادها در یک مکان پراهمیت، از دوربین‌های مدار بسته با قابلیت ضبط تصویر و صوت استفاده‌ می‌کنند. استفاده از این سیستم‌های امنیتی و نظارتی تنها برای ضبط تصاویر نیست و به ما امکان مشاهده زنده وقایع را نیز‌ می‌دهد. در کنار این دو ویژگی در نظر گرفته شده، بسیاری دیگر از قابلیت‌ها مثل تشخیص چهره و پلاک، ضبط صدا، تشخیص حرکت و اتصال به سامانه‌های امنیتی و هشدار مثل اعلام سرقت یا حریق، با خریداری دوربین مدار بسته برای شما فراهم‌ می‌شود. البته برای رسیدن به بهره‌برداری و کسب نتایج مناسب از آن‌ها، باید اطلاعات کافی درباره نحوه کار با دوربین مدار بسته را به دست آورید.

اهمیت آشنایی با نحوه کار دوربین مدار بسته با توجه گسترده شدن و مشاهده آن در هر مکانی، افزایش پیدا کرده و از طرفی‌ می‌توان به عنوان بازار کاری در حال پیشرفت نیز آن را در نظر گرفت. در ادامه این مطلب به صورت کامل‌تری به بررسی طرز کار دوربین مدار بسته‌ می‌پردازیم.

دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند

دوربین‌های مدار بسته راه خود را به انواعی از مکان‌ها و بخش‌ها همچون ساختمان، صنعت، مراکز تجاری و … باز کرده‌اند و به یک کالای ضروری تبدیل شده‌اند که نصب آن در هر کدام از این مکان‌ها را برای رفع نیاز خاصی انجام‌ می‌دهند. این دوربین‌ها در کنار برقراری امنیت و نظارت بر روند کاری در یک محیط، کاربردی از قبیل بررسی چگونگی بهبود فرآیند‌ها را نیز شامل‌ می‌شود. با استفاده از دوربین‌های مدار بسته نیاز به استخدام چندین نگهبان یا ناظر در بخش‌های مختلف برطرف شده و تنها به کمک یک فرد‌ می‌توانید چندین بخش مختلف را تحت نظر داشته باشید.

با توجه به تمامی موارد معرفی شده، نیاز به نصب دوربین مدار بسته بر همگان آشکار شده و به طبع آن، به افرادی برای انجام کار نظارتی نیاز دارید؛ به همین دلیل داشتن اطلاعات از نحوه کار با دوربین مدار بسته علاوه بر نیاز شخصی برای راهنمایی چگونگی کار با این سیستم، یک موقعیت شغلی در بازار کار را نیز در اختیار شما قرار‌ می‌دهد.

جهت خرید و مشاهده انواع دوربین مداربسته با بالاترین کیفیت موجود در سایت ایمن کالا مارکت روی خرید دوربین مدار بسته کلیک کنید.

بررسی اجزای اصلی تشکیل دهنده دوربین مدار بسته

پیش از اینکه به شیوه و نحوه کار با دوربین مدار بسته بپردازیم، باید تمامی بخش‌های تشکیل‌دهنده دوربین را به صورت کامل بشناسید. دوربین مدار بسته از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • لنز دوربین که ضبط با کیفیت و دقیق تصاویر را بر عهده دارد و تصاویر مختلف از محیط را به شما در مانیتور نشان‌ می‌دهد.
 • بخش داخلی دوربین که تصاویر ضبط شده توسط لنز را به داده‌های قابل پردازش تبدیل‌ می‌کند.
 • منبع تغذیه بخشی اصلی در کار با دوربین مدار بسته است که برق مورد نیاز برای کارکرد دوربین را فراهم‌ می‌سازد و دوربین به طور مستقیم به خروجی این منبع تغذیه وصل‌ می‌شود.
 • مانیتور یا همان صفحه نمایشگر که امکان پخش آنلاین رویداد‌ها یا مشاهده تصاویر و ویدیوهای ضبط شده را فراهم خواهد کرد.
 • با کمک سیستم ضبط، امکان ذخیره‌سازی تصاویر و ویدیوها برای مشاهده در زمان دیگری فراهم‌ می‌شود. سیستم‌های ضبط به صورت‌های DVR (ضبط کننده‌های دیجیتال ویدیویی برای دوربین آنالوگ)، NVR (سازگار با دوربین‌های IP) و سیستم ذخیره‌سازی ابری موجود هستند.
 • کابل‌های اتصالی که امکان انتقال داده‌ها و اطلاعات را‌ می‌دهد و در نمونه‌های امروزی به دلیل استفاده از نمونه‌های بی‌سیم، بلوتوث یا تحت شبکه نیاز به کابل‌کشی کمتر شده است.

 

دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند

طرز کار دوربین مدار بسته قدم به قدم

حال که با اجزای تشکیل دهنده دوربین‌های مدار بسته آشنا شدید، به بررسی نحوه کار با دوربین مدار بسته برای دو گروه آنالوگ و تحت شبکه IP اشاره‌ می‌کنیم. مدل تحت شبکه با پیشرفت تکنولوژی توسعه پیدا کرد که از لحاظ ضبط تصاویر، فریم‌های ضبط شده، نوع اتصال، طرز کار و غیره تفاوت‌هایی نیز با هم دارند:

دوربین مدار بسته آنالوگ:

این نمونه از دوربین‌های مدار بسته به عنوان اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین مدل‌های دوربین هستند که برای سال‌های طولانی در بازار عرضه شده‌اند و هنوز از محبوبیت زیادی برخوردارند. در این مدل یک یا چند دوربین از طریق سیم به سیستم ضبط و مانیتور متصل شده و تصاویر را ذخیره کرده و نمایش‌ می‌دهد.

دوربین‌های تحت شبکه IP:

نسل پیشرفته‌تر از دوربین‌های آنالوگ، مدل تحت شبکه است که با عملکردی مشابه در سری آنالوگ، چند قابلیت جدید را نیز عرضه‌ می‌کند. دوربین‌های تحت شبکه دارای تصاویر با کیفیت، وضوح بالا، قابلیت زوم و امنیت بیشتر است که رضایت و توجه بسیاری را به خود جلب کرده و در کنار آن دیگر نیازی به سیم‌کشی‌های زیاد برای انتقال اطلاعات ندارد. کلمه IP یا Internet protocol نشان‌دهنده شبکه داده برای اتصال دوربین بوده که باید پهنای باند کافی و قوی را شامل شود. این ویژگی امکان ضبط اطلاعات و قرارگیری داده‌ها با امکان فشرده‌سازی برای هر مدت زمان و حجمی بر روی سرور را فراهم خواهد کرد.

برای خرید لوازم جانبی انواع دوربین مداربسته در ایمن کالا مارکت روی لوازم جانبی دوربین مدار بسته کلیک کنید.

آشنایی با چند مورد از تنظیمات برای دوربین‌های مدار بسته

تنظیمات اولیه برای منوی دستگاه: این تنظیمات شامل تنظیم سفیدی (White Balance)، نوردهی (Exposure)، تنظیمات ویژه (Special)، پنهان کردن تصاویر (Privacy)، تشخیص حرکت (Motion) و روز و شب (Day & Night)‌ می‌شود که‌ می‌توانید به دلخواه آن‌ها را تغییر دهید.

تنظیمات ضبط: تنظیمات ضبط برای فراهم شدن امکان دسترسی راحت و سریع به اطلاعات انجام خواهد گرفت. به این منظور با کلیک راست و رفتن به منو، از بخش Storage وارد Recording‌ می‌شویم. حال‌ می‌توانید با کمک Select Camera دوربین مد نظر را انتخاب کنید. این بخش به شما امکان برنامه‌ریزی برای ضبط با Enable Schedule و تعیین بازه از Pre-Record را‌ می‌دهد. گزینه‌های Post-Record برای توقف ضبط و Enable Redundant Recording برای تکرار ضبط با توجه به زمان‌بندی است.

تنظیمات رزولوشن و پهنای باند: در بخش منو با رفتن به بخش Camera – Encoding‌ می‌توانید گزینه رزولوشن و پهنای باند را به صورت دستی مطابق با نیاز خود تغییر دهید.

تنظیمات دید در شب: در صورت وجود این قابلیت قادر خواهید بود تا در زمان تاریکی شب نیز با توجه به تعیین بازه زمانی در بخش زمان‌بندی دوربین و تغییرات در بخش زمان و ساعت از منو، قابلیت دید در شب را فعال کنید.

تنظیمات دوربین مدار بسته بر روی مانیتور: برای اتصال دوربین به مانیتور باید چند مرحله را به ترتیب انجام دهید:

 • ورودی HDMI مانیتور را پیدا کنید.
 • در نمونه دوربین آنالوگ به دلیل عدم امکان کار با تکنولوژی HD-TVl، HD-CVI و AHD، باید تبدیل AHD به HDMI استفاده شود.
 • کابل کواکسیال را برای اتصال دوربین مدار بسته استفاده کنید.
 • حال از طریق کابل HDMI و تبدیل، دستگاه به مانیتور وصل خواهد شد.

 

تهیه انواع دوربین‌های مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه از ایمن کالا مارکت

تهیه انواع دوربین‌های مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه از ایمن کالا مارکت

برای خرید دوربین مدار بسته در مدل‌های آنالوگ و تحت شبکه و انواع دیگری از محصولات متنوع امنیتی و نظارتی،‌‌ می‌توانید به سایت ایمن کالا مارکت با چندین سال سابقه درخشان مراجعه کرده و مدل‌های متنوع موجود را مشاهده و برای خرید اینترنتی راحت آن‌ها اقدام کنید. این فروشگاه با بررسی نیاز مشتریان و فراهم کردن انواعی از برند‌ها و مدل‌ها، با ارائه خدمات گسترده رضایت و اطمینان را در میان مشتریان خود ایجاد کرده است. محصولات این فروشگاه با تخفیف ویژه در مدل‌های متنوع با کیفیت ساخت بالا و بهترین قیمت، یک تجربه عالی از خریدی سریع و مطمئن با پشتیبانی 24 ساعته و تضمین بازگشت وجه تا 7 روز را برای شما عزیزان رقم خواهد زد.

کلام آخر

دوربین مدار بسته به عنوان سیستم امنیتی و نظارتی، امکان بررسی زنده و حتی مشاهده رویدادهای ضبط شده در زمان دیگر را به شما‌ می‌دهد. این دوربین‌ها انواع و مدل‌های مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها در اجزای تشکیل دهنده مشترک هستند، اما برای شیوه کار دوربین مدار بسته و تنظیمات ضروری باید متناسب با نوع دوربین (آنالوگ یا دیجیتال) عمل کرد. با یادگیری نحوه کار با دوربین مدار بسته، می‌توانید اقدامات لازم مربوط به دوربین مدار بسته خود را به راحتی انجام دهید که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم.

سوالات متداول

 • اهمیت آشنایی نحوه کار با دوربین مدار بسته مربوط به چه مواردی می‌شود؟

آشنایی با کارکرد دوربین مدار بسته به شما در استفاده بهتر از داده‌ها کمک‌ می‌کند و همچنین‌ می‌تواند به عنوان یک موقعیت شغلی در بازار کار در حال گسترش آن محسوب شود.

 • اجزای تشکیل دهنده اصلی در دوربین‌های مدار بسته کدامند؟

لنز، دوربین، منبع تغذیه، مانیتور، سیستم ضبط و کابل‌های اتصال از اجزای تشکیل دهنده اصلی در دوربین مدار بسته به شما‌ر می‌آیند.

 • دوربین‌های مدار بسته را به چند دسته تقسیم می‌کنند؟

انواع دوربین‌های مدار بسته را‌ می‌توان در دسته‌های آنالوگ یا تحت شبکه IP قرار دارد.